21.05.2019 - 08:30                                                                       Paylaş:

                                            YEKDEM SANTRALLERİ HK.

   Sayın Katılımcılarımız,

   YEK destekleme Mekanizmasına bir sonraki takvim yılına dahil olmak isteyenler YEK Belgesi almak ve 31 Ekim tarihine kadar EPDK'ya başvurmak zorundadır. Bu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunu'n 6 ncı maddesinde belirtilmiştir.  

   YEK Destekleme Mekanizmasına tabi olanların listesi ile bunlara ait tesislerin işletmeye girdiği tarihlerine, yıllık elektrik enerji tüketim kapasitelerine ve yıllık üretim programına ilişkin bilgiler, kaynak türleriine göre her yıl 30 Kasım tarihine kadar EPDK tarafından yayımlanır.

   Bilgilerinize arz olunur.

   EPDK yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

    YEKDEM ile enerji yatırımcıları için yenilenebilir enerji kaynaklarının daha cazip hale gelmesini sağlanmayı amaçlanmaktadır. Bu teşvik ile yatırımlar için cazip bir pazar sunulurken dışa bağımlılığı azaltan ve çevreyi daha az kirleten ve daha az maliyetli olan bir enerji üretimi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

   YEKDEM'den kimler yararlanabilir?

   YEKDEM?den enerji üretim tesisleri yararlanabilmektedir. Bu üretim tesislerinin neler olduğu ise, 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun (YEK Kanunu)?da; Rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, biyokütleden elde edilen gaz (çöp gazı dahil), dalga, akıntı enerjisi ve gel-git ile kanal veya nehir tipi veya rezervuar alanı on beş kilometrekarenin altında olan hidroelektrik üretim tesisi kurulmasına uygun elektrik enerjisi üretim kaynakları olarak sıralanmıştır.

Hava Durumu
Çorlu 3 Günlük Tahmin
merkez bankası

Tasarım & Güncelleme : ElitNET